Cloud County track and field teams sending 32 student-athletes to NJCAA Indoor Track and Field Championships

Cloud County freshman Deya Erickson (right) is currently the No. 2 seed in the women's 60-meter hurdles
Cloud County freshman Deya Erickson (right) is currently the No. 2 seed in the women's 60-meter hurdles

CONCORDIA, Kansas — The Cloud County Community College track and field teams make their way back to Pittsburg and the Prentice Gudgen Complex this weekend, site of the NJCAA Indoor Track and Field Championships.

It'll be a familiar setting for the T-Birds, who competed out in Pittsburg two weeks ago in the Region VI/KJCCC Championships and saw the men's team earn its first indoor Region VI title in school history and the women's team come home with a runner-up finish.

Cloud County will now be eyeing some national hardware once action gets underway at 10 a.m. Friday with the multi events.

A total of 32 Cloud County student athletes will compete over the two-day meet, with 13 female qualifiers and 19 qualifiers on the men's team.

The T-Birds have a number of athletes in position to claim individual national champions, with five athletes entering the weekend as the top seed or tied for the top seed in their respective events.

Freshman jumper Grace Chinonyelum, the Region VI Female High Point Athlete of the Meet two weeks ago, comes in as the No. 1 ranked triple jumper at 42-feet, 11.5 inches; over two feet further than No. 2 seed Ruth Usoro of South Plains.

Chinonyelum is also tied for the top seed in the high jump with Central Arizona's Regina Yeboah at 5'7.25.

Fellow freshmen Jacqueline Pokuaah, Deya Erickson and Jessica Williams are all in national title hunts, as well, as Pokuaah enters as the No. 2 seed in the long jump (20'1), Williams the No. 2 seed in the pole vault (11'11.75), and Erickson is the No. 3 seed in the women's 60-meter hurdles.

Erickson, the school record holder for the indoor 60-meter hurdles with a time of 8.48 seconds, is just a hundredth of a second off of the 8.47 time of top seeds Yoveinny Mota (Barton) and Demisha Roswell (New Mexico Junior College).

On the men's side, freshman distance runner Santino Kenyi, the Region VI Male High Point Athlete of the Meet at the Region VI/KJCCC Championships, is in great position to come home with some hardware as he enters the weekend as the top seed in the men's mile (4:08.48) and 5,000-meter run (14:30.10).

Dennis Kiptoo is a threat in the 3,000-meter run, currently ranked No. 2 with a time of 8:20.92 just behind Colby's Nehemiah Too.

Sophomore multi athlete Louis Humbert, Cloud County's school record holder in the heptathlon (5,004 points), begins competition as the No. 2 seed in the event and as the No. 2 seed in the pole vault (15'7.25).

Cloud County also owns the top seed in the men's distance medley relay with a time of 9:59.48.

The T-Birds won't be running the same group that set that school record time, but the quartet of Saba Khvichava, Ablel Gebreselase, Gabriel Chinya and Lesley Mahlakoane have all run marks on the DMR team this season that would still own the top seed in the country ahead of No. 2 seed Iowa Central (10:16.21).

Live results of this weekend's NJCAA Indoor Track and Field Championships will be provided by Heartland Timing.

Live Results

Schedule of Events

Cloud County women's national participants

Jatoria McGirt                   60-meter dash, 200-meter dash, 4X400-meter relay

Myflore Methelus              60-meter dash

Chanice Forbes                200-meter dash, 4X400-meter relay

Kenisha Stubbs                400-meter dash, 4X400-meter relay

Shackera Samuels            600-meter run, 4X400-meter relay

Deya Erickson                   60-meter hurdles

Jacqueline Pokuaah          60-meter hurdles, long jump

Grace Chinonyelum           High jump, long jump and triple jump

Jessica Williams                High jump and pole vault

Semaj McGhee                  High jump, Pentathlon

Sophie Jebose                   Triple jump and pole vault

Takyra Hilton                      Shot put

Maryse Mbenoun               Pentathlon

 

Cloud County men's national participants

Lesley Mahlakoane             400-meter dash, 4X400-meter relay, distance medley relay

Sten Sepp                           600-meter run, 4X400-meter relay

Saba Khvichava                  800-meter run, distance medley relay

Santino Kenyi                    1,000-meter run, mile run, 5,000-meter

Ablel Gebreselase              1,000-meter run, 4X800-meter relay, distance medley relay

Gabriel Chinya                   1,000-meter run, 4X800-meter relay, distance medley relay

Dennis Kiptoo                    Mile run, 3,000-meter, 5,000-meter

Kwanele Mthembu             Mile run, 3,000-meter, 5,000-meter

Thom Reynders                 3,000-meter run

Kyle Alcine                          High jump

Johnathan Spearman         High jump, triple jump

Louis Humbert                   Pole vault, Heptathlon

Jaycob Vargas                   Pole vault

Peter Ackah                       Long jump, triple jump

Murphy Bavinga                 Triple jump

Levi Armon                        Shot put, weight throw

Tanner Brown                    Heptathlon, 4X400-meter relay

Stephen Holland                4X400-meter relay, 4X800-meter relay

Marco Joseph                    4X800-meter relay